İdrar kaçırma nedir?

İdrar kaçırmaher türlü kontrol edilemeyen ve istenmeyen idrar tutamama durumudur. Eğer bu durum düzenli olarak tekrarlarsa tıbbi bir sorun olarak kabul edilir. İdrar kaçırma riski ilerleyen yaşla birlikte artmasına rağmen erken yaşlarda da görülebilir. Kadınlar, erkeklere göre idrar kaçırma sorunlarından daha fazla şikâyetçi olurlar.

 

İdrar kaçırma genel olarak toplumda kişinin utanmasına neden olur. Birçok hasta doktorlarıyla idrar kaçırma durumunu konuşmaktan rahatsızlık duydukları için tedavisiz kalmaktadır.

İdrar kaçırma sıklıkla meydana geliyor veya hayat kalitesini etkiliyorsa doktora görünmek ve tıbbi tedavi önerileri almak oldukça önemlidir. Hastaların çoğunda idrar kaçırma farklı tedavi seçenekleri ile tam tedavi edilebilir. Bu tedavi seçenekleri; pelvik taban kaslarının kuvvetlendirilmesi, ilaç tedavileri veya cerrahi tedavilerdir. Doktorunuzla birlikte sizin için en iyi olan tedavi yöntemini konuşabilirsiniz.

İdrar kaçırmanın nedenleri

İdrar kaçırmanın en sık nedenleri: 

 • Hormon eksikliği
 • Pelvik taban kaslarının zayıflığı
 • Nörolojik hastalıklara bağlı idrar kaçırma
 • İdrar yolu enfeksiyonu

Yaygın risk faktörleri:

 • Geçirilmiş pelvik ameliyatlar
 • Geçirilmiş prostat ameliyatları
 • Doğum
 • Menopoz

İdrar kaçırma artmış yaşla birlikte daha fazla görülür hale gelir. Fakat yaşlanmanın normal bir süreci değildir.

İdrar kaçırmanın tipleri

Hastanın nasıl ve ne zaman idrar kaçırdığına bağlı olarak farklı tiplerde idrar kaçırma vardır. Bu idrar kaçırma tipi idrar yollarının hangi kısmının etkilendiğiyle ilişkilidir.

Stres tipi idrar kaçırma

Stres idrar kaçırma (SUI) aşağıdaki aktiviteler sırasında idrar kaçırma durumudur;

 • Öksürme, hapşırma veya gülme
 • Koşma veya sıçrama gibi egzersizler
 • Alışveriş eşyaları gibi ağır yükleri kaldırma

Bu aktiviteler sırasında idrar torbası içindeki basınç artar ve idrar kaçırma oluşur. İdrar yolunuz veya idrar tutmayı sağlayan kaslarınız artmış mesane basıncına karşı koyamazlar ve idrar kaçırma meydana gelir.

Sıkışma tipi idrar kaçırma

Sıkışma tipi idrar kaçırma (UUI) erteleyemeyeceğiniz aniden sıkışma hissiyle birlikte meydana gelen idrar kaçırma durumudur. Mesane kası kasılır ve siz idrar kaçırmak istemediğiniz halde idrar kaçırırsınız.

Karışık tipte idrar kaçırma

Eğer hem sıkışma hem de stres idrar kaçırmadan şikâyetçiyseniz doktorunuz size karışık tipte idrar kaçırma tanısı koyabilir.

Doktorunuzla konuşun İdrar kaçırma durumunu üroloji uzmanınız ile konuşmak belki sizin için rahatsız edici olabilir fakat oldukça önemlidir. Tedavi edilmemiş idrar kaçırma durumu enfeksiyonlara, ciltte kızarıklıklara veya cinsel sorunları beraberinde getirebilir. Ayrıca depresyon, stres, kendine saygının zedelenmesi ve utanmaya neden olabilir. Bu sorunlar kendinizi toplumdan ayırmaya, iş ve sosyal hayatınızın bozulmasına yol açabilir. Doktorunuz şikâyetlerinizin düzelmesi ve tümüyle iyileşmesi için size yardımcı olabilir. Doktorunuzun sizin hangi tip idrar kaçırmanızın olduğunu ve buna neyin sebep olduğunu bilmesi gerekecektir. Bu bilgileri doktorunuzun bilmesi ise size doğru tedaviyi önermesinde yardımcı olacaktır. Doktorunuz veya hemşireniz idrar kaçırma durumunuzu en iyi konuşabileceğiniz kişilerdir. İdrar kaçırmanız hakkında konuşurken ve soru sorarken utanmamalısınız. Doktorunuzla görüşmeden önce aklınızdaki soruları bir liste şeklinde hazırlamanız size yardımcı olacaktır. Aşağıda bu sorulara örnekler bulabilirsiniz. İdrar kaçırma bende neden oluyor? Bu sorunumun kalıcı bir tedavisi var mı? Hangi testleri yaptırmam gerekir? Hangi tedavi seçeneğini öneriyorsunuz ve bu tedavi yönteminin bana nasıl faydası olacak? Eğer tedavi almazsam önümüzdeki aylarda ve yıllarda neler olabilir? Eğer tedavi alırsam önümüzdeki aylarda ve yıllarda neler olabilir? İlaç tedavisi idrar kaçırmamı düzeltebilir mi? İlaç tedavisinin yan etkileri var mı? Tedavim için ameliyat olmam gerekir mi? Tedavim için hangi ameliyat seçenekleri var? Tedavinin sonuçlarını ne kadar zaman sonra görebilirim? Ne sıklıkta tekrar doktoruma gitmem gerekir? Yukarıdaki soruların hepsini sormanıza gerek yoktur. Sizin için en önemli olanları sormanız yeterlidir.


Etiketler : Idrar Kaçirma , inkontinans , idrar kaçirma tedavisi , kadinlarda idrar kaçirma , kadinlarda idrar kaçirma tedavisi