PİYELONEFRİT NEDİR?
Kan yoluyla ya da idrar yollarıyla gelen bakterilerin böbrek do­kusuna yerleşmesi sonucunda oluşan irinli iltihaba piyelonefrit adı verilmektedir. Diğer bir ismi de üst idrar yolu enfeksiyonudur.

NEDENLERİ

Piyelonefrite genelde bakteriler neden olur. Bu bakteriler genellikle Escherichiacoli, stafilokok, streptokok ve proteus basilleri gibi bakterilerdir. Bakterilerin yanı sıra mantarlar ve tek hücreli mikroorganizmalarda piyelonefrite sebep olabilir. Vücut direncinin düşük olduğu durumlar hastalığa davetiye çıkarır. Oldukça sık rastla­nan bir hastalıktır. Bakteriler böbreğe kan, lenf veya vücudun dışından gelebilir. Piyelonefrit en sık mikrobun idrar yollarından yukarı çıkarak böbreğe yer­leşmesiyle oluşur. Kadınlarda daha sık görülmektedir. Genellikle, kadın­larda, gebelik sırasında, erkekteyse, pros­tat bezinin büyümesinde görülür, çünkü, her iki halde de idrar akımını engelleyi­ci bir durum söz konusu olduğundan, id­rar akımı yavaşlar ve birikme olur.


Etiketler : Piyelonefrit Nedir , Piyelonefrit Nedenleri , Piyelonefrit Tedavisi , Piyelonefrit Sebepleri , Piyelonefrit Neden Olur