Mesane (idrar kesesi) kanserinin bazı türlerinde hastalığın tedavisi ancak mesanenin çıkarılması ile sağlanabilir. Mesane çıkartıldıktan sonra yeniden bağırsaklardan oluşturulan mesaneye biz yapay mesane diyoruz. Dünya genetik bilimi, yıllardır her dokuyu orijinaline yakın yapmaya çalışıyor. Mesanenin de yapayını bir gün yapacaklardır. Bu o değil.  Bizim burada kast ettiğimiz ilerlemiş mesane kanseri vakalarında, mesane çıkartıldıktan sonra idrarı depolayabilecek ve tekrar normal idrar yaptırabilecek bir organı oluşturmak.
 
Mesaneyi aldığımız zaman iki tane seçenek var. Birincisi karın duvarına bir torbayla idrar yollarını bağlıyoruz, o torbaya doldukça hasta idrarını boşaltıyor. Ama eğer hasta uygunsa, yeni bir mesane yaparak hastanın görüntüsü hiç bozmadan, idrarını normal bir şekilde yapmasını sağladığımız ameliyatı gerçekleştiriyoruz. Bu tabii ki torbaya göre çok daha tercih edilen ve hastayı ameliyata ikna eden bir yöntem. Mesanenin çıkarılması son derece zor bir ameliyat, hem hasta hem de hekim için. Dolayısıyla hastalar bu teşhisi duyduktan sonra hemen ameliyata razı olmuyorlar. Ama yapay mesane alternatifini duydukları zaman daha erken ameliyata ikna olabiliyorlar. Bu bilimsel bir veri.


Etiketler : Yapay Mesane , yapay mesane ameliyatı , yapay mesane ameliyatı sonrası , yapay mesane nedir , yapay mesane ameliyatı ne zaman yapılır