Aşırı Aktif Mesane Nedir?

Aşırı aktif mesane(AAM), mesane kaslarının çok sık ya da kendiliğinden istemsiz olarak kasıldığı yaygın bir tıbbi durumdur. Bu durumda gerekenden daha sık idrara çıkma ihtiyacı hissedebilirsiniz, ve bazı hastalar idrar kaçırma tarifleyebilirler.

AAM genelde nörolojik olarak normal kişilerde de  görülür.

Aşırı aktif mesaneye  ne sebep olur?

AAM’ye neden olan genel bir özellik bulmak kolay değildir, ancak aşağıdakiler olası nedenler olarak gösterilebilir:

·       İdrar yolu enfeksiyonu – böbrek ve mesanenin bakteriyel enfeksiyonları.

·       İdrar çıkım darlığı – Bening prostatik büyümesi olan erkeklerde, aşırı aktif mesanenin şikayetleri görülebilir

·       Nörojenik –Parkinson hastalığı, Multipl Skleroz hastalığı olanlar ya da inme geçirmiş olanlarda AAM gelişebilir.

·       İlaçlar – Bazı ilaçlar AAM ile ilişkili olabilir. Bunlar arasında diüretikler, fenotiazinler ve opioidler vardır.

·       Alkol/ kafein içeren gıdalar – AAM şikayetlerini arttırabilir.

Aşırı Aktif Mesanenin ana şikayetleri nelerdir?

Aşağıdaki şikayetlerin hepsi ya da bazıları sizde de olabilir:

·       Sık idrara gitme – Günde 7  kereden daha fazla idrara gitme.

·       Noktüri –Uykuda idrara gitmek için yataktan kalkma.

·       Nokturnal Enürezis-Uykuda idrar kaçırma.

·       Urgency-Ani idrar hissi  – Lavaboya yetişemeden ani idrar hissi oluşması.

·       İlişki inkontinansı-Cinsel ilişki esnasında idrar kaçırma.

AAM ne sıklıktadır?

Aşırı aktif mesane her yaştan kadın erkek ya da çocukları etkileyebilir. Hastalar en sık yetişkin kadınlardır, onun ardından da yetişkin erkekler gelir. Yapılmış 2 geniş çalışmada her 6 yetişkinden birinde aşırı aktif mesane şikayetlerinin görüldüğü gösterilmiştir. Semptomlar çeşitli şiddetlerde görülebilir.  Aşırı aktif mesanesi olan hastaların üçte birinde sıkışma tipi idrar kaçırma  atakları görülür. Yaşla beraber aşırı aktif mesane sıklığı artar. Aşırı aktif mesanesi olan herkes tibbi yardım aramamaktadır. Bu durumun , doğum yapmanın ve yaşlanmanın doğal bir sonucu olduğu ve bu yüzden tedavi edilemeyeceği düşüncesinden veya doktora gitmekten utanılmasından kaynaklanmaktadır.

Aşırı Aktif Mesane Kişinin Hayatını Nasıl Etkiler?

Aşırı aktif mesane her yönden kişinin yaşam kalitesini etkileyebilir.  Seyahate çıkmak, olası idrar kaçırma korkusu ya da her gidilen yerde tuvalet aranmasından dolayı güçleşebilir.

Aşırı aktif mesanesi olan hastalar utanma duygusu, rahatsızlık hissedebilir, kendine saygısını kaybedebilir. Bu durum başkaları ile kişisel ilişkilerini olumsuz etkileyecektir.


Etiketler : Asiri Aktif Mesane , Asiri Aktif Mesane Nedenleri , Asiri Aktif Mesane Tedavisi , Asiri Aktif Mesanede Ne Yapılmalı , Asiri Aktif Mesane Tıbbı Destek